Сучасна українська література – цікаве явище, але дивно, що таке невідоме в Одесі, про що говорять полиці в книжкових супермаркетах.
Можемо знайти Лесю Українку та «Кобзар» Шевченка, ще трохи поритись і нам, можливо, пощастить знайти із сучасних авторів лише Забужко. Але поза увагою залишається величезний пласт сучасних українських письменників та поетів. Хто такий Тарас Прохасько, Софія Матіос, Юрій Андрухович, Сергій Жадан чи Любко Дереш? Ними захоплюються в Німеччині, перекладають на польську, англійську, російську та інші іноземні мови, але ми чомусь про них нічого не знаємо. Дивно…сумно…не зрозуміло…
Отже, з’явилася нарешті можливість дізнатись про найсучасніших та найпопулярніших письменників України – просто прийти 2-го липня в клуб «Вихід» (Буніна 24), поспілкуватися та отримати задоволення від творчості Сергія Жадана (Харків) та Любка Дереша (Львів). Два кінці України, два погляди на сучасність та творчість, два автори, що змінюють уявлення про літературні стандарти та кидають виклик стереотипам.
Двоє — в один літній вечір.
Сергій ЖАДАН народився в 1974 р. на Луганщині. Поет, прозаїк, есеїст, перекладач. Автор поетичних збірок: «Цитатник» (1995, Київ), «Генерал Юда» (1995, Київ), «Пепсі» (1998, Харків), «the very very best poems, psychedelic stories of fighting and other bullshit (вибрані поезії 1992-2000)» (2000, Донецьк), «Балади про війну і відбудову» (2001, Львів), “Історія культури початку століття” (Київ, 2003), “Цитатник” (Харків, 2005); прозових книжок “Біґ Мак” (Київ, 2003), “Депеш Мод” (Харків, 2004), “Anarchy in the UKR” (Харків, 2005).
Перекладає з німецької, білоруської та російської мов. Власні тексти перекладались німецькою, англійською, польською, сербською, хорватською, литовською, білоруською, російською, вірменською мовами.
Молодий, сміливий та вже відомий…Любко ДЕРЕШ.
Країна чекала на такого героя — і ось, врешті, маємо. Що б не казали критики, але Любко Дереш — неоднозначна й важлива постать у сучасній українській літературі. Він одним з перших почав писати романи для широкого загалу, у той час, як явище масової літератури ще лишалось чужим на українських теренах як таке. Кажуть, що ця історія про молодого генія скоро закінчиться швидко і сумно, але насправді в нього є запасний вихід – вирости і статидорослим генієм.
Любко Дереш написав свій перший роман у 15 років, а видано його було, коли авторові виповнилося сімнадцять. Коли цей твір, що зветься «Культ», було опубліковано спершу в журналі «Четвер», а потім випущено видавництвом «Кальварія», його трьохтисячний наклад розійшовся вмить. Але багато хто тоді вважав, що письменника на пр ізвище Дереш насправді не існує. Мовляв, не може дитина написати текст, настільки композиційно бездоганний і насичений багатими культурними алюзіями. Роман створено дорослою людиною або групою відомих авторів, що сховалися за псевдонімом
На сьогодні Дереш, якому вже двадцять один, написав і видав ще дві книжки: «Поклоніння ящірці» та «Архе». Його твори миттєво розходяться на кволому українському книжковому ринку, перевидаються, перекладаються у братніх слов’янських країнах, а «Культ» уже возили на Лейпцизький книжковий ярмарок і продали не останньому німецькому видавництву. Доволі екстремальний світ та реальний Любко Дереш, зовсім не схожий на свого ліричного героя. Про те, яким чином поміркованому хлопцю вдається писати екстравагантні книжки, ви зможете дізнатися 2 липня в клубі «Вихід» за адресою: Буніна 24.
І не забудьте, генії не щодня приїжджають до Одеси…