Запрошуємо на визначну подію в мистецькому житті Одеси — виставку українського художника-графіка Богдана Сороки (1940 — 2015), яка відкриється в Одеському музеї західного та східного мистецтва 4 серпня 2016 р. о 16 год.
З-поміж митців Сороку вирізняла самоіронія. Він умів побачити в тому, що відбувається довкола, багато малопомітних, але знакових процесів, на які треба відреагувати. Розмаїтий у тематичному діапазоні — від української міфології до суто авторських притч, філософічних конструювань, у яких спостерігав життя, залучаючи до символів дуже широке поле знань. Схильний до відчутних змін в образному ладі: наступні цикли нібито й не пов’язуються з попередніми. Сорока постійно розвивався, діалогував з певними соціальними процесами, готував щораз глибші твори.
Ретроспектива робіт Б. Сороки представлена серіями і циклами 1970х-2010х рр. «Фольклорні мотиви», «Українська міфологія», «Емблеми та символи», «Страсті Христові», «Похід гномиків», «Купальські забави» та ін.
Богдан Михайлович Сорока (* 2 вересня1940, Львів — † 9 квітня2015, Ряшів, Польща) народився у в'язниці Бригідки у Львові, де була ув'язнена його мати Катерина Зарицька, член ОУН, зв'язкова командира УПА Романа Шухевича. Батько Михайло Сорока (1911—1971) — учасник українського руху опору, протягом понад 30 років був в'язнем радянських таборів, організатором спротиву в'язнів «ОУН-Північ».
Богдана виховував дідусь Мирон Зарицький (1889—1961), видатний український математик, професор Львівського державного університету, з дружиною Володимирою.
Після закінчення Львівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва працював живописцем-монументалістом, а з 1993 р. став викладачем ЛДІПДМ, а згодом — першим завідувачем кафедри промислової графіки.
Наприкінці 1960-х років були створені перші ліногравюри Б. Сороки – ілюстрації до збірки поезій Ігоря Калинця “Відчинення вертепу». Збірка, вже анонсована в тематичному плані видавництва «Радянський письменник», була повернута поетові, йому було також відмовлено у прийнятті до Спілки письменників. 1970 р. під назвою «Поезії з України» її було видано в видавництвом «Українська видавнича спілка» в Лондоні, у вихідних даних для конспірації було зазначено видавництво “Література і мистецтво” з Брюсселя. Проти автора — Ігоря Калинця та ілюстратора – Богдана Сороки були порушені кримінальні справи. Творчі роботи Б. Сороки упродовж 10 років не приймалися до експозиції на художні виставки, його ім’я усували з друкованих джерел.
Але художник не полишав праці над графічними циклами: «Українська міфологія» (1970—1972), «Купальські забави» (1974), «Символи Григорія Сковороди» (1975), «Похід гномів» (1979—1984), «Подорож Узбекистаном» (1981—1982), «Архітектура Львова» (1990), «Символи та емблеми», «Дерев'яні церкви Галичини» (2000). Створив графічні ілюстрації до творів Лесі Українки, Романа Іваничука, Василя Стефаника, Тараса Шевченка, Івана Кошелівця. Від 2001 працював у техніці кольорової ліногравюри.
Творчі здобутки Б. Сороки були відзначені на престижних міжнародних виставках. Зокрема, у 1989 році – друга премія Міжнародного конкурсу екслібрису (Вільнюс), у 2006 – перша премія на виставці-конкурсі ім. Г. Якутовича (Київ), у 2009 – медаль на XIII міжнародному бієнале малої графічної форми й екслібрису в Острові Великопольському (Польща).
Роботи графіка є в багатьох музеях України, а за кордоном — у Вільнюсі, Брюсселі, Торонто та містах США.
Богдан Строка самостійно видав дві книги: «Сорока», альбом творів та автобіографія (2011) та «Спогади» (2014). «Не хочу, щоб писали, що я відомий не лише в Україні, а й у світі. Мені не потрібна велич, тому й сам все написав», — зізнавався художник.
Богдан Сорока належав до кола шістдесятників, товаришував із В’ячеславом Чорноволом, Ігорем та Іриною Калинцями, братами Горинями.
Митець зібрав унікальну колекцію гуцульських трійць (свічників) і навіть знайшов у Львові живописну роботу А. Ватто, ціна якої склала п’ять мільйонів фунтів стерлінгів.
Богдан Сорока виховав своїх донь — Соломію, Устину та онуків у любові до України і мистецтва: 10-річний онук Антон Ґрін, який проживає у США, знявся в українському фільмі «Поводир», донька Соломія – відома скрипалька.
Соломія Сорока (скрипка) та її чоловік Артур Грін (фортепіано) виконають улюблені класичні твори Богдана Сороки в день відкриття виставки. Концерт відбудеться в залі Музею західного та східного мистецтва 4 серпня 2016 р. о 18:00